فن کوئل

فن کوئل

فن کوئل ها تجهیزاتی هستند که در سیستم های تهویه مطبوع دارای چیلر مورد استفاده قرار می گیرند. فن کوئل ها در انواع مختلف فن کوئل سقفی (با کابین و بدون کابین)، فن کوئل های زمینی (با کابین و بدون کابین)، فن کوئل های کاستی (یکطرفه، چهارطرفه)، فن کوئل های دیواری و فن کوئل های کانالی پر فشار  ارائه میشوند.

از جمله برند های معتبر فن کوئل می توان به تهویه، نیک، میدیا، آکس، گلدیران و گرین اشاره نمود.

فن کوئل کوچکترین جزء سیستم تهویه مطبوع می باشد و در واقع یک مبدل تبدیل انرژی از آب به هوا است و حداقل اجزای تشکیل دهنده آن شامل کویل، موتور و فن دمنده هوا می باشد.
فن کوئل ها دارای انواع مختلفی از نظر محل نصب، شکل ظاهری و نوع کاربری می باشند و در انواع سقفی، دیواری، زمینی، کاستی و کانالی تولید و عرضه می شوند.

فن کوئل های ساده معمولا تک کوئل یا دو لوله ای می باشند و به طور همزمان قابلیت تغییر وضعیت از حالت سرما به گرما را ندارند.

 • فن کوئل ها با عبور هوا از میان کویل مسی حاوی آب سرد در تابستان و کوئل حاوی آبگرم در زمستان وظیفه تامین هوای خنک و هوای گرم در فصول مختلف سال را به عهده دارند.
 • استفاده از فن کوئل، در مواردی که بخواهیم درجه حرارت هر فضا بطور جداگانه کنترل شود و همچنین از انتقال و جابجایی هوا و آلودگی بین فضاهای مختلف جلوگیری به عمل آید، گزینه مناسبی است.
 • فن کوئل های زمینی معمولا با ظرفیت هوادهی 200 الی 1200 CFM تولید و عرضه می شوند که عملکرد آن ها به صورت بالازن یا روبروزن می باشد.

 • فن کوئل های سقفی معمولا با مدل های کابین دار و بدون کابین ارائه می شوند، دارای ظرفیت هوادهی 200 تا 1200 CFM هستند و در بالای سقف کاذب نصب می شوند.


 • فن کویل
 • فن کوئل های کاستی نیز نوع از فن کویئل های سقفی هستند که قسمت کوئل آنها در بالای سقف کاذب نصب می شود و کنترل سرعت دور و دمای آنها علاوه برترموستات اتاقی، توسط ریموت کنترل نیز قابل انجام است.
  فن کوئل کاستی سقفی دارای دو نوع یک طرفه و چهار طرفه و از نظر لوله های متصل نیز دارای انواع دو لوله ای و چهار لوله ای می باشد. فن کوئل کاستی یک طرفه معمولا در ظرفیت های 300 تا 600 CFM و فن کوئل های کاستی چهر طرفه اغلب در ظرفیت های 300 تا 1400 CFM ساخت و به بازار عرضه می گردند.
  فن کویل کاستی
 • فن کوئل های دیواری در ظرفیت های 300 تا 800 CFM ساخته می شوند و بیشتر مورد توجه سازندگان پروژه های ساختمانی قرار می گیرد.

  فن کویل دیواری


 • فن کوئل های کانالی در ظرفیت های 600 الی 2000 CFM و در دو نوع افقی و ایستاده ساخته می شوند.

  فن کویل کانالی

محاسبه ظرفیت فن کوئل

ظرفیت فن کوئل مورد نیاز برای هر یک از متراژهای ارائه شده جدول ذیل به صورت تقریبی بر اساس شرايط دمای طرح داخل و در دور حد اکثر فن در نظر گرفته شده است و در دور متوسط ضريب تصحيح حجم هوادهی فن کوئل ها نسبت به دور تند حدود 0.8 و در مورد قدرت سرمايش و گرمايش تقریباً حدود 0.85 مي باشد.


از جمله برند های معتبر تولید کننده فن کوئل ، موجود در سایت تاسیسات کلاب می توان به اسپلیت و کولر گازی، ، ایران رادیاتور ، گرین، وایو، میدیا، ساران، یوراما، وستن ایر و ... اشاره نمود که همگی دارای گارانتی معتبر و شرکتی هستند.

 

کمی صبر کنید...
ترتیب نمایش: