اسپلیت و کولر گازی

اسپلیت و کولر گازی

به طور کلی تمامی کولرهای گازی و اسپلیت ها بر اساس سیکل تبرید تراکمی کار می کنند. در کولرهای گازی یا اسپلیت یونیت‌ها ابتدا مایع مبرد در کندانسور (بخش بیرونی کولر گازی یا پنل بیرونی اسپلیت ها) خنک می شود و از طریق لوله مسی به شیر انبساطی (expantion valve) منتقل شده و از آنجا به صورت گاز مبرد و آماده جذب گرمای محیط وارد کوئل پنل داخلی می گردد. هوای داخل نیز پس از عبور از میان کوئل های پنل داخلی (اواپراتور) تبدیل به هوای خنک می شود.

کولر گازی یا اسپلیت از پرطرفدارترین و رایج ترین تجهیزات تهویه مطبوع مستقل و خانگی بوده که برای تأمین سرمایش (حتی گرمایش) در محیط های مختلف مسکونی، اداری مورد استفاده قرار می گیرند.

با نصب کولر گازی در هر قسمت از یک محیط ساختمان امکان تنظیم دمای کاملا مستقل از دمای دیگر قسمت های ساختمان در اختیار شماست. کولرهای گازی و اسپلیت در انواع دیواری، ایستاده، پرتابل و پنجره ای، تولید می شوند.

محاسبه ظرفیت اسپلیت و کولر گازی

در شرایط آب و هوایی شهرهایی مانند تهران، برای محاسبه تقریبی ظرفیت کولر گازی و اسپلیت مورد نیاز در طبقات وسط ساختمان به ازای هر متر مربع حدود 400 تا 600 (BTU) و درطبقاتی که بالای آنها پشت بام است بدلیل تابش نور خورشید بر سقف ،به ازای هر مترمربع زیربنا بین 600 تا 800 (BTU) درنظر گرفته می شود.

ظرفیت کولر گازی یا اسپلیت (BTU)
برای واحدهای زیر پشت بام (m2)
برای طبقات دیگر (m2)
9000
تا 12
تا 15
12000
تا 17
تا 22
18000
تا 25
تا 35
24000
تا 34
تا 45
32000
تا 45
تا 64
45000 ایستاده
تا 55
تا 75
60000 ایستاده
تا 75
تا 100
90000 ایستاده
تا 110
تا 150

مزایای کولر گازی و اسپلیت نسبت به کولر آبی

کولرهای گازی و اسپلیت ها نسبت به کولرهای آبی دارای مزایای زیر هستند.

 • خنکی مطبوع تر
 • امکان تصفیه هوای داخلی و جذب ذرات و آلودگی های معلق در هوا
 • تأمین سریع تر دمای هوای دلخواه
 • قابلیت استفاده و بهره برداری در آب و هوای گرم و شرجی
 • تأمین آسایش و رفاه بیشتر و سهولت در استفاده
 • عدم نیاز به مصرف آب
 • امکان تنظیم دمای هوای خنک خروجی
 • عدم نیاز به اجرای کانال کشی حجیم کولرهای آبی
 • کارکرد بی صدا
 • طراحی شیک

به منظور کاهش موثر مصرف برق کولر گازی و اسپلیت، دمای آن را روی 25 درجه سانتیگراد تنظیم نمایید. این عمل باعث خاموش شدن متناوب کمپرسور دستگاه و کاهش هزینه برق مصرفی می گردد.

BTU واحد استاندارد اندازه گیری انرژی گرمایی در تجهیزات تهویه مطبوع است و به مقدار گرمایی گفته می شود که می تواند دمای یک پوند آب را در فشار یک اتمسفر به میزان یک درجه برساند.

کمپرسورها قطعاتی هستند که با استفاده از فشرده کردن و کاهش حجم گاز مبرّد، باعث تبدیل گاز به مایع می شوند. در کولرهای گازی کمپرسورها در واقع موتور دستگاه هستند و ساختاری کاملا مشابه کمپرسور یخچال ها را دارند.

در کولرهای گازی و اسپلیت های امروزی، کمپرسور روتاری بیشترین کاربرد را دارد.

انواع گاز مبرد در کولر گازی و اسپلیت

 • گاز مبرّد فریون 22 (R22): (فرمولی شیمیایی داشته و برای لایه اوزون مخرب است و منسوخ شده است)
 • گاز مبرّد فریون 410 (R410): فرمولی گیاهی داشته و دوستدار محیط زیست بوده،دارای راندمان بالا می باشد و در کولرهای اینورتر دارای بیشترین کاربرد می باشد.
 • گاز مبرّد فریون 407 (R407): این مبرد نیز فرمولی گیاهی داشته و دوستدار محیط زیست است و راندمان بالایی نیز دارد.

انواع کولر گازی و اسپلیت

کولر گازی پنجره ای، اسپلیت دیواری، داکت اسپلیت، کولر گازی ایستاده و کولر گازی پرتابل که نیازی به کندانسور بیرونی ندارد و صرفا برای مکان هایی با متراژ حداکثر 10 متر مربع مورد استفاده قرار می گیرد. 

در سایت مرجع و فروشگاهی تاسیسات کلاب مدل های مختلف اسپلیت و کولر گازی دیواری از ظرفیت های 9000 تا ظرفیت های 30000، مدل های ایستاده از ظرفیت های 30000 تا ظرفیت های 90000 و مدل های پرتابل در ظرفیت های 7000 تا 14000 به مشتریان گرامی ارائه می گردد.

کمی صبر کنید...
ترتیب نمایش: