منبع ذخیره


انواع منابع

 • منابع کوئلی
 • منابع تحت فشار

منبع کوئلی و منبع دوجداره از مهمترین تجهیزات تامین آبگرم مصرفی و بهداشتی در انواع ساختمان ها به شمار می آیند. در ساخت منابع آبگرم کویلی، دوجداره، انبساط و ذخیره آب سرد مصرفی، معمولا از ورق فولادی دارای پوشش آبکاری گالوانیزه (ورق گالوانیزه) و بعضا در صنایع غذایی و دارویی از ورق استیل استفاده می گردد. به منظور برآورد ظرفیت منبع آبگرم مورد نیاز ساختمان (منبع کویلی یا منبع دو جداره) با در نظر گرفتن تعداد واحدها، نوع کاربری ساختمان، ضریب تقاضا، ضریب همزمانی و ضریب مصرف به طور تقریبی برای هر واحد مسکونی بین 100 تا 200 لیتر ظرفیت منبع آبگرم  کویلی یا دوجداره در نظر گرفته می شود.

مزایای منابع کوئلی

 • منبع کوئلی در دو نوع ایستاده و افقی تولید می شوند، در سیستم های گرمایش مرکزی ساختمان برای تولید آب گرم مصرفی و بهداشتی  از آب سرد ورودی به ساختمان  استفاده می کنند.
 • مکانیزم عمل گرمایشی منابع کوئلی استفاده از انرژی گرمایی آب گرم یا بخار  دیگ حرارت مرکزی ساختمان در کوئل نصب شده درون منبع و انتقال این انرژی گرمایی به آب سرد ورودی در منبع کوئلی (مانند مبدل حرارتی) جهت گرم نمودن آب سرد مصرفی و تولید آبگرم بهداشتی است.
 • چنانچه پایین ترین قسمت کوئل منبع کوئلی آبگرم افقی بالاتر از سطح کلکتور دیگ آبگرم موتورخانه باشد، تامین آبگرم مصرفی با منبع کوئل دار افقی بدون استفاده از پمپ سیرکولاتور آبگرم قابل انجام است. 
 • جنس بدنه ی منابع کوئلی معمولا از ورق گالوانیزه گرم می باشد، اما در صورت استفاده از ورق سیاه، جهت جلوگیری از زنگ زدن و اکسید شدن آن، سطح داخلی منابع را با رنگ اپوکسی کاملاً پوشش می دهند.
 • برتری منابع کوئل دار نسبت به منابع دوجداره، آسودگی تعمیرات آن به دلیل تک جداره بودن (در صورت نشت) ، سرعت بیشتر گرم کردن آب سرد منبع و همچنین راندمان بالاتر کاری بدلیل وجود کوئل (یا مبدل حرارتی) در داخل آن می باشد.

نصب شير اطمينان، امتداد لوله سر ريز آب از منبع انبساط باز در روی بام تا محل موتور خانه، پیشگیری از سوراخ شدن جدار داخلی منبع دو جداره و یا کوئل آبگرم منبع آبگرم کوئلی ساختمان و نصب لوله ونت مناسب تهویه برای کليه مخازن ذخيره گازوئيل از نکات الزامی در مراحل اجرایی منابع می باشند.

منابع تحت فشار

یکی از روش های مورد استفاده برای تنظیم فشار آب ساختمان استفاده از منابع تحت فشار(مثل مخزن دیافراگمی) است. این منبع محفظه بسته ای هستند که آب و یک گاز بصورت جداگانه در آن قرار گرفته و معمولاً بین ۳/۲ تا۴/۳ حجم توسط آب اشغال شده است پمپ آبرسانی آب را با فشار به داخل این منبع می فرستدبه حدی که فشار فشار گاز موجود به حداکثر تعیین شده برسد.به این ترتیب حجم معینی از آب ، داخل مخزن دیافراگمی ذخیره شده و بنا به نیاز مورد استفاده قرار می گیرد .با کم شدن آب داخل مخزن دیافراگمی و کاهش فشار گاز ، پمپ دوباره به کار افتاده و مخزن دیافراگمی را پر میکند .به این ترتیب از خاموش و روشن شدن مرتب پمپ جلوگیری به عمل می آید که این امر علاوه بر آن که باعث افزایش عمر پمپ می شود،از سرو صدای ناشی از روشن شدن متناوب پمپ نیز جلوگیری می کند یکی دیگر از مزایای استفاده از این منابع آن است ،که ضربه آب به هنگام روشن و خاموش شدن پمپ را کنترل می کند . به این لحاظ گاهی این مخزن دیافراگمی را “مخزن سرج”(Surge Tank) نیز می نامند.

زمانی که شما برای باز کردن یک شیر آب در خانه خود، در صدد کاهش مصرف برق و استهلاک پمپ آب می باشید و در ضمن خواهان تامین نیاز جریان آب با یک   سرعت  خاص می باشید در این صورت از منابع تحت فشار آب (مخزن تحت فشار) در خط رایزر استفاده می شود. مخزن تحت فشار از سه قسمت پوسته، تیوب و فلنچ   تشکیل شده  است که پوسته خارجی  آن معمولا با ورق ۱٫۵ میلیمتر در کارخانه، بعد از قرارگیری در زیر  دستگاههای پرس مخصوص به صورت دو عدسی قرینه هم   تولید و سپس  توسط ربات جوش  داده می شوند. در مرحله بعد، جوش هر منبع تحت فشار مورد تست قرار گرفته و  سپس عمل نصب تیوب و فلنچ بر روی منبع  تحت  فشار آب (مخزن تحت  فشار) صورت می گیرد. میزان فشاری که قطعات یک  منبع تحت  فشار آب مرغوب  قادر به تحمل آن می باشد،  بین ده تا پانزده بار  است. تیوب  منابع تحت فشار  مرغوب از جنس EPDM یا BUTIL  می باشد، که جهت  مصارف آب  بهداشتی تحت فرمول  خاصی ساخته شده تا نگهداری آب  به صورت پاک و  بدون  آلودگی میسر شود. فلنچ  های منابع تحت فشار توسط دستگاه  پرس به  صورت یک  تکه بدون استفاده از جوش  آماده و روی منابع نصب می گردند. عملکرد  منابع  تحت فشار: در منابع تحت فشار  میزان حجم هر منبع که با لیتر  (LT)  مشخص می  شود معرف مقدار آبی است که در  آن با فشار معینی ذخیره می شود. فشار آب داخل منابع تحت فشار با فشاری که پمپ آب قادر به ایجاد آن می باشد برابری می کند.

ویژگی ها منابع تحت فشار

 • قابلیت غوطه‌ور شدن ندارد 
 • نوع سیال آب تمیز 
 • انتقال انواع مایعات
 • افزایش فشار آب

در سایت مرجع و فروشگاهی تاسیسات کلاب انواع منابع کوئلی و منابع تحت فشار در اختیار مشتریان گرامی قرار گرفته است.
کمی صبر کنید...

دسته‌بندی