جت هیتر

جت هیتر

جت هیتر چیست ؟

جت هیتر یا همان سیستم گرمایش فشرده هوا ، یک سیستم گرمایش محیط است که از هوا به عنوان وسیله انتقال حرارت استفاده می کند و این کار را بر اساس فرایند داغ شدن المنت ها انجام می دهد به این صورت که از یک طرف هوا را مکش می کنند و از طرف دیگر هوای گرم را بیرون میدهند و به این ترتیب می تواند کمک شایانی در تنظیم دمای هوای داخل سالن کند.این سیستم ها معمولا برای سیستم توزیع هوای کارخانه جات و گلخانه های صنعتی مورد استفاده قرار میگیرند. جت هیتر ها انواع مختلفی دارند :

  • جت هیتر برقی
  • جت هیتر گازوئیلی 
  • جت هیتر  گازی
  • جت هیتر دوگانه سوز

جت هیتر برقی

در جت هیتر برقی در مرحله اول المنت هایی که داخل هیتر تعبیه شده اند، شروع به گرم شدن کرده و بر اثر گرم و روشن شدن آنها گرما هم تولید خواهد شد. در مرحله بعد بوسیله فن هایی که در پشت هیتر تعبیه شده اند، جریان هوای سرد وارد محفظه دستگاه می شود و بعد از عبور کردن از جلوی المنت ها هوای مذکور گرم شده و به محیط بیرون هم گرما می بخشد. هوای گرمی که به این شیوه تولید می شود، کاملا پاکیزه بوده و هیچگونه گاز و ذرات زیان آور ندارد. در این فرایند هیچ گونه اشتعالی رخ نداده و گرمای ایجاد شدن در اثر گرم شدن المنت ها تولید و بر اساس جریان هوا به داخل فضای بیرون منتقل می شود. برای همین است که جت هیتر به عنوان یک دستگاه تولید هوای گرم سالم و پاک برای بسیاری از صنایع به خصوص صنایع غذایی که این موضوع برایشان مهم است، شناخته می شود.

 


جت هیتر گازوئیلی

جت هیتر گازوئیلی هم درست مانند جت هیتر برقی کار می کند با این تفاوت که گازوئیل به عنوان یک منبع سوخت و تولید کننده انرژی شروع به سوختن کرده و کوره را گرم می نماید. بعد از اینکه کوره گرم شد، فنی که داخل دستگاه تعبیه شده است، شروع به کار می کند و دقیقا مانند نوع برقی هوای سرد بیرون را به داخل کشیده و بعد از گرم کردن، آن را به بیرون و فضای سالن هدایت خواهد کرد. این نوع جت هیترها نیز در انواع دودکش دار و بدون دودکش ساخته میشوند. بکار گیری جت هیتر گازوئیلی به دلیل ارزان بودن سوخت و در دسترس بودن گازوئیل در بسیاری از صنایع توجیه اقتصادی دارد. استفاده از این نوع جت هیترها در صنایع و مشاغلی که  گازی شهری در آن در دسترس نمی باشد توصیه میشود. برخی از نمونه های این جت هیتر مجهز به باک می باشند و از این طریق می توان با ذخیره سوخت در مخزن آنها برای ساعت های طولانی از دستگاه استفاده کرد.

در شکل زیر نمونه جت هیتر گازوئیلی دودکش دار را مشاهده می کنید:


جت هیتر گازی :

 ساختار کلی جت هیتر ها به یک شکل می باشد و فن دستگاه وظیفه ی انتقال حرارت ایجاد شده را دارد. در مدل های گازی درون محفظه ی احتراق ، شعله ایجاد شده و با چرخش فن گرمای ایجاد شده به محیط اطرف منتقل می شود. هدف از ساخت این مدل جت هیتر صرفه جویی در مصرف برق است. و در نوع دودکش دار و بدون دودکش تقسیم بندی می شوند. بنابراین در هیتر گازی از طریق شعله ی مستقیم دمای محیط را افزایش می دهد. نمونه جت هیتر گازی را در زیر مشاهده می کنید :

جت هیتر دوگانه سوز:

همان طور که از اسم این جت هیترها مشخص است، دو گانه سوز هستند. این مدل هیترها ترکیبی از هیترهای گازی و گازوئیلی هستند و به همین دلیل هم خیلی کاربردی اند و شما می توانید خیلی راحت از آنها در فضاهایی که فشار گاز کم است یا گاز قطع است هم استفاده کنید.  

جت هیتر ها در کجاها استفاده می شوند؟

بسته به نوع فضا و صنعتی که قرار است جت هیتر در آن استفاده شود، نوع آن هم تغییر می کند. مثلا در گلخانه ها باید از جت هیتر های برقی که هوای پاک و بدون گازهای خطرناک تولید می کنند، استفاده شود. استفاده از نوع گازوئیلی می تواند به گل ها آسیب زده و آنها را پژمرده نماید. سالن های دیگری مانند کارگاههای که افراد در آن حضور دارند، سالن های پرورش قارچ از نوع برقی این هیتر ها باید بهره ببرند. جت هیتر های گازوئیلی را به دلیل اینکه دی اکسید کربن تولید می کنند، باید در سالن هایی نصب کرد که تهویه مطبوع استاندارد داشته باشند تا این گازهای مضر را خارج کند. استفاده از جت هیتر گازوئیلی با همین شرط وجود سیستم تهویه استاندارد در سالن های مرغداری و پرورش طیور بلامانع است و مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

کمی صبر کنید...
ترتیب نمایش: