شیرآلات موتورخانه

شیرآلات موتورخانه

شیرآلات موتورخانه وظیفه قطع و وصل و تنظیم دبی جریان سیالات را به عهده دارند و دارای کاربردهای مهمی در صنایع مختلف از جمله صنعت تاسیسات می باشند. شیرآلات مکانیکی که در موتورخانه ها استفاده می شوند، معمولاً از نوع شیرهای دروازه ای، کف فلزی و شیرهای یکطرفه، که از انواع برنجی (اتصال دنده ای) و یا چدنی (با اتصال فلنجی) در سایزهای مختلف هستند، می باشند. 

لوله های مورد استفاده در تأسیسات ساختمان و موتوخانه مرکزی معمولا از جنس لوله های مانیسمان، لوله های سیاه و لوله های گالوانیزه می باشند.

شیرآلات صنعتی از نظر جنس به انواع برنجی، چدنی، آلومینیومی، پلیمری و ... تقسیم بندی می شوند. همچنین شیرآلات صنعتی با توجه به سایز و جنس از نظر نوع اتصال به انواع رزوه ای، جوشی، فلنچی، جوش پلاستیک نیز قابل دسته بندی هستند.

شرکت هایی مثل سپاهان، نیوپایپ، سوپرپایپ، اهواز و سپنتا از جمله شرکت های به نام در زمینه تولید لوله هستند و فعالیت گسترده ای دارند.

شیرآلات مورد استفاده در موتورخانه های مرکزی عمدتا از جنس چدن، آلومینیوم، برنج و پلیمر می باشند.

تنوع برند در تولیدات شیرآلات تاسیسات موتورخانه بسیار گسترده تر از برند های تولید لوله می باشد، از برندهای به نام در زمینه تولید شیرآلات موتورخانه، می توان به کیزایران، کیتز، فاراب، میراب اشاره نمود.

انواع شیر آلات موتورخانه

  •  شیرهای مسدود کننده جریان (شیرهای کشویی – بشقابی – پروانه ای)
  • شیرهای اطمینان 
  • شیرهای تنظیم دبی عبور سیال (شیرهای سوزنی – بشقابی – زاویه دار)
  • شیرهای یکطرفه (سوپاپی – دروازه ای) 
  • شیرهای هواگیری (دو روزنه – تک روزنه)   

شیرهای کروی، دروازه ای، پروانه ای، کشویی، سورنی در انواع مختلف و با برند و جنس متفاوت در تاسیسات موتورخانه مرکزی مورد استفاده قرار می گیرند.
شير تخليه كه بيشتر در ديگ هاي بخار تعبيه مي شوند و در پايين ترين قسمت ديگ نصب مي شوند و در صورت لزوم با استفاده از آن، رسوب و جرم و ديگر ناخالصي هايي كه ته نشين مي شوند، تخليه مي كنند

از شیرهای یکطرفه برای جلوگیری از بازگشت مایع یا گاز که به مقصد فرستاده شده استفاده می گردد. دلایل استفاده از آنها در صنعت و وسایل خانگی به شرح زیر می باشد

شیرهای کشویی بیشتر در محل هایی به کار می روند که بخواهند جریان سیال را به طور کامل بسته یا باز نمایند. از خواص این شیرها کم بودن افت فشار در طول آن می باشد، به همین دلیل در سر راه لوله های طویل از این شیرها به کار می رود.

 شیر های کروی دارای ساختمانی است که مایع از نقطه ورود به شیر تا خروج از آن، 180 درجه تغییر جهت می دهد. ساختمان دریچه و نشیمنگاه آن طوری است که به مجرد برقرار شدن جریان تماس آنها با هم قطع می شود. همچنین باز نبودن کامل شیر کروی موجب فرسودگی آن نمی شود و لذا از آن می توان برای تنظیم و کنترل جریان استفاده کرد. متناسب بودن تعداد دور دسته شیر با حجم مجرای خروجی مایع کار تنظیم مقدار جریان را با دست آسان می سازد.

 استفاده از شیرآلات استاندارد و لوله کشی اصولی کمک شایانی به دوام تاسیسات موتورخانه مرکزی ساختمان می کند، به همین دلیل باید از لوله ها و اتصالات با کیفیت و با دوام بهره برد.

در سایت مرجع و فروشگاهی تاسیسات کلاب انواع شیر آلات و تجهیزات موتورخانه از برند های فاراب، تکبان، کهن و ... با کیفیت بالای قطعات و گارانتی شرکتی در اختیار مشتریان گرامی قرار داده شده است.

کمی صبر کنید...
ترتیب نمایش:

دسته‌بندی