دسته‌بندی

گرمایشی ، موتورخانه

گرمایشی ، موتورخانه

تجهیزات گرمایشی و موتورخانه 

یکی از مسائلی که همواره در زندگی انسان ها اهمیت زیادی داشته، ایجاد گرمای مطبوع در فصول سرد سال است که در دوران های مختلف، با استفاده از فناوری ها، سوخت ها و تاسیسات وقت به آن دست یافته اند. 

تولید و عرضه انواع تجهیزات کاربردی تأسیسات گرمایشی ساختمان و موتورخانه مرکزی از گذشته مورد توجه شرکت های مختلف سازنده تجهیزات تأسیسات حرارتی قرار گرفته و با گذشت زمان عوامل زیادی دست به دست داده اند تا بتوانند بهترین محصول را برای ایجاد گرمایش مطبوع ساختمان انتخاب، تولید و عرضه نمایند.

در این مطلب به معرفی انواع تأسیسات گرمایشی ساختمان و موتورخانه و نحوه محاسبه، انتخاب، کارکرد و شیوه استفاده از آنها می پردازیم. 

رادیاتور

رادیاتورها به سه دسته پره ای، پنلی و حوله خشک کن تقسیم می شوند که هر کدام از جنس فولاد، آلومینیوم و استیل قابل عرضه می باشد. همچنین در سایت مرجع و فروشگاهی تاسیسات کلاب انواع دیگر رادیاتورها مانند رادیاتور دکوراتیو و رادیاتور های برقی در دسترس مشتریان گرامی قرار دارد.

رادیاتور فولادی

رادیاتور های فولادی از جنس ورق فولادی و با رنگ آمیزی الکترو استاتیک تولید می شوند و از نظر زیبایی ظاهری، توان رقابت با رادیاتورهای آلومینیومی پره ای را ندارند. اما مزیت اصلی رادیاتورهای فولادی در رقابت با سایر رادیاتور ها توان انتقال حرارتی بالا و قیمت مناسب آن می باشد.

رادیاتور آلومینیومی

رادیاتور آلومینیومی از آلیاژ محکم آلومینیوم تمام دایکاست، یا اکسترود و یا دایکاست اکسترود و به صورت پره ای تولید می شود. بصورت کلی شرکت های تولید کننده رادیاتور آلومینیومی، محصولات خود را به صورت 5 پره، 7 پره و 10 پره تولید می کنند، البته طبق سفارش مشتری، رادیاتورهای آلومینیومی در تعداد پره های بیشتری نیز قابل تولید می باشد.

رادیاتور دکوراتیو

رادیاتور های دکوراتیو از تولیدات به روز شرکت هایی نظیر آنیت و HTM می باشد که به دلیل ظاهر زیبا مورد استقبال گشترده مشتری قرار گرفته و با طرح های متنوع زیبایی خاصی به منازل و محیط های اداری می بخشد.

رادیاتور پنلی

رادیاتورهای پنلی به صورت یکپارچه ساخته می شوند. رادیاتور پنلی زیرمجموعه رادیاتورهای فولادی به حساب می آیند و انتقال گرما را به طور یکنواخت انجام می دهند. رادیاتورهای پنلی از هر دو طرف قابلیت نصب دارند.

از جمله معایب آن ها امکان زنگ زدگی و سوراخ شدن بلند مدت، خصوصا در محیط های با رطوبت زیاد می باشد.

رادیاتورهای آلومینیومی، فولادی و پنلی، در دو مورد وجه اشتراک دارند؛ نیاز به نصب توسط نصاب و همچنین نیاز به پکیج یا تاسیسات موتورخانه مرکزی برای تأمین گرمایش آب گرم درون آن ها، وجه اشتراک این رادیاتورهاست.

رادیاتور برقی

رادیاتورهای برقی، کارایی آسانی نسبت به رادیاتورهای دیگر دارند به طوری که با وارد کردن دوشاخه به پریز برق، می توانید از گرمای مطبوع آن ها لذت ببرید. رادیاتورهای برقی در ظرفیت ها و ظاهر متفاوت تولید می شوند؛ استفاده از این رادیاتورها در مناطقی که کمبود سوخت های فسیلی (گاز و گازوئیل) وجود دارد، راهکار مناسبی جهت تامین گرمایش مطلوب می باشد.

پکیج گرمایشی

یکی از پر کاربرد ترین تجهیزات گرمایشی در فصول سرد سال پکیج گرمایشی می باشد که به تنهایی بعنوان موتورخانه ای کوچک در ساختمان های مسکونی و اداری مورد استفاده قرار می گیرد.

پکیج ها به انواع دیواری و زمینی تقسیم می شوند، بر اساس شرایط محیط و گرمای مورد نیاز هر واحد، می توان در یک ساختمان از هر دو نوع پکیج زمینی و دیواری استفاده کرد، با این تفاوت که پکیج های دیواری براحتی قابلیت نصب در فضای داخلی ساختمان مثل آشپزخانه را دارد و همچنین حجم کمتری از فضا را اشغال می کند.

همچنین در سایت مرجع و فروشگاهی تاسیسات کلاب، پکیج های دیواری و زمینی در انواع مختلف گازی، گازوئیلی، چگالشی، برقی، دوگانه سوز و سه گانه سوز موجود می باشد.

وظیفه پکیج تأمین آبگرم مصرفی ساختمان و تأمین حرارت لازم برای گرم کردن رادیاتورهاست. با وجود پکیج، دیگر نیازی به تاسیسات موتورخانه مرکزی نمی باشد و این موضوع سبب کاهش هزینه های گزاف لوله کشی و تأمین دیگ و مشعل و ... جهت احداث تاسیسات گرمایشی ساختمان و موتورخانه مرکزی می گردد.

پکیج های دیواری و زمینی به دو دسته پکیج های فن دار و پکیج های بدون فن تقسیم می شوند. وجود فن در پکیج های فن دار، باعث تخلیه دود و گازهای سمی ناشی از احتراق از طریق دودکش می شوند.

پکیج های دیواری و زمینی از یک یا دو مبدل حرارتی بهره می برند، که پکیج تک مبدل با پکیج دو مبدل کارایی متفاوتی دارند. در پکیج های دومبدل یکی از مبدل ها برای تأمین آبگرم مصرفی و دیگری برای ایجاد گرمایش لازم رادیاتور ها به کار می رود.

پکیج های ایران رادیاتور، پکیج های بوتان، پکیج های شوفاژکار، پکیج های گرم ایران، آذران امرتات، داتیس کار و ... طبق آخرین استانداردها و فناوری های روز دنیا تولید می شوند و از محصولات خارجی با کیفیت در این زمینه می توان به پکیج های ایمرگاز، پکیج های آریستون، پکیج های بوش، پکیج های یونیکال و... اشاره نمود.

 هیتر

یکی از تأسیات گرمایشی بروز و پرکاربرد در ساختمان های مسکونی، اداری، تجاری و حتی رستوران ها، هیتر می باشد. هیترها در انواع مختلف گازی، گازوئیلی، دوگانه سوز و نفتی تولید می شوند و بدون نیاز به تامین آبگرم در تاسیسات گرمایشی توان تامین گرمایی بسیار بالایی را دارند. هیترهای برند انرژی و برند گرماسان از جمله هیتر های محبوب در این زمینه به شمار می رود.

هیتر گازی

هیترهای گازی در دو نوع فن دار و بدون فن تولید می شوند، هیتر های گازی در ظرفیت های مختلف جهت کاربری در فضاهای مختلف خانگی و حتی صنعتی با متراژ بالا مورد استفاده قرار می گیرند.

هیترهای صنعتی معمولا در محیط های صنعتی و کارگاهی مورد استفاده قرار می گیرند و گرمای بسیار زیادی تولید می کنند. همچنین نوع خانگی هیترها با تولید گرمای مطبوع و ظاهری شیک، گرمابخش محیط منازل مصرف کنندگان می باشد. این هیترها با سوخت گاز طبیعی کار می کنند ولی برخی از مدل ها نیز با سوخت گازوئیل و حتی نفت و گاز مایع کار می کنند.

یونیت هیتر

یونیت هیتر وظیفه ایجاد گرمایش در سالن هایی که دارای تاسیسات موتورخانه مرکزی هستند بر عهده دارد.

یونیت هیتر در سالن های کارخانه ها، فروشگاه های بزرگ، سوله ها  و ... جهت تامین گرمایش به کار می رود. یونیت هیتر از تجهیزات گرمایشی پر کاربرد در انواع دیواری، سقفی و صنعتی تولید و به بازار عرضه می گردد.

یونیت هیتر مزایای زیادی در مقایسه با رادیاتورها دارد.

یونیت هیتر دارای فن هوادهی می باشد که باعث قدرت حرارتی خیلی بالا در آن می شود، این قدرت حرارتی بالا کمک می کند تا توزیع گرما در محیط های بزرگ و حتی با ارتفاع زیاد سقف، به صورت یکنواخت انجام پذیرد.

یونیت هیترها قابلیت پرتاب باد به صورت عمودی و افقی را دارد و در مدت زمان کوتاهی با سرعت بالا محیط را گرم می کنند، همچنین یونیت هیترهای سقفی و دیواری فضای مفید بسیار کمتری نسبت به دیگر تجهیزات گرمایشی اشغال می کنند که از مزیت های بزرگ آن ها می باشد.

مشعل

بطور کلی وظیفه مشعل ایجاد گرمایش در انواع پکیج های گرمایشی، دیگ و هیتر است و اصطلاحا به آن قلب تأسیسات گرمایشی ساختمان لقب می دهند.

مشعل وسیله ای است که مقدار معینی سوخت و هوا را مخلوط کرده و با احتراق این دو، انرژی سوخت را به انرژی گرمایی تبدیل می کند.

مشعل ها از نظر نوع سوخت به انواع گازسوز، گازوئیل سوز، مازوت سوز، دوگانه سوز و سه گانه سوز  تقسیم می شوند. 

از جمله برند های معتبر و محبوب موجود در سایت مرجع و اصلی تاسیسات کلاب می توان به مشعل ایران رادیاتور، مشعل گرم ایران، مشعل هوفمات و مشعل بالتور اشاره نمود.

لوله و اتصالات و شیر آلات موتورخانه

لوله های مورد استفاده در تأسیسات ساختمان و موتوخانه مرکزی معمولا از جنس لوله های مانیسمان، لوله های سیاه و لوله های گالوانیزه می باشند.

شرکت هایی مثل سپاهان، نیوپایپ، سوپرپایپ، اهواز و سپنتا از جمله شرکت های به نام در زمینه تولید لوله هستند و فعالیت گسترده ای دارند.

شیرآلات مورد استفاده در موتورخانه های مرکزی عمدتا از جنس چدن، آلومینیوم، برنج و پلیمر می باشند.

تنوع برند در تولیدات شیرآلات تاسیسات موتورخانه بسیار گسترده تر از برند های تولید لوله می باشد، از برندهای به نام در زمینه تولید شیرآلات موتورخانه، می توان به کیزایران، کیتز، فاراب، میراب اشاره نمود.

شیرهای کروی، دروازه ای، پروانه ای، کشویی، سورنی در انواع مختلف و با برند و جنس متفاوت در تاسیسات موتورخانه مرکزی مورد استفاده قرار می گیرند.

 استفاده از شیرآلات استاندارد و لوله کشی اصولی کمک شایانی به دوام تاسیسات موتورخانه مرکزی ساختمان می کند، به همین دلیل باید از لوله ها و اتصالات با کیفیت و با دوام بهره برد.

پمپ آب

عمل جابجایی آب توسط پمپ آب انجام می شود و این پمپ ها وظیفه تأمین و انتقال آب مورد نیاز در تأسیسات آبرسانی ساختمان را بر عهده دارند. پمپ های آب از نظر سایز، جنس پروانه، بدنه، دور موتور و ... در انواع مختلف تولید می شوند. از معروفترین پمپ های آبرسانی موجود در بازار می توان به پمپ گراندفوس، پمپ ابارا، پمپ پمپ ایران و پمپ لوارا اشاره نمود.

پمپ سیرکولاتور

پمپ های سیرکولاتور جهت گردانیدن آب گرم در تأسیسات گرمایشی و آب سرد در تأسیسات سرمایشی ساختمان استفاده می شود. پس از تأمین آبگرم در دیگ مرکزی ساختمان، پمپ سیرکولاتور آب گرم را از دیگ موتورخانه جهت ایجاد گرمایش به لوله های رادیاتورها منتقل می کند.

پمپ های سیرکولاتور گراندفوس، پمپ های سیرکولاتور پمپ ایران، پمپ های سیرکولاتور ویلو، پمپ های سیرکولاتور IMP و پمپ های سیرکولاتور اپکس از معروف ترین برندهای پمپ سیرکولاتور با کیفیت می باشند.

مبدل حرارتی

مبدل های حرارتی از پرکاربرد تریت و پرمصرف ترین تجهیزات در تأسیسات حرارتی می باشند که نقش اصلی در تبادل حرارت را ایفا می کنند.

مبدل حرارتی به وسیله تبادل گرما بین دو سیال (معمولا، آب، روغن، گاز و یا هوا) عمل تبادل حرارت را انجام می دهند.

مبدل های حرارتی در سه نوع مبدل حرارتی صفحه ای، مبدل حرارتی پوسته و لوله، مبدل حرارتی پره ای تولید و به بازار عرضه می گردند.

از جمله برندهای معتبر تولید کننده مبدل حرارتی می توان به دانفوس، ایماکس، آلفالاوال، کومر و هپاکو اشاره نمود.

تأسیسات گرمایشی جهت راه اندازی موتورخانه

تأسیسات گرمایشی شامل مواردی گسترده ای می شود و ساختمان های مختلف از انواع مختلف تاسیسات گرمایشی استفاده می کنند مثل تاسیسات موتورخانه مرکزی که هنوز جایگاه خود را در زمینه تاسیسات گرمایشی از دست نداده است.

برای ایجاد و راه اندازی یک موتورخانه، به انواع تأسیسات گرمایشی نیاز است تا بتوان برای مدت زمان طولانی از آنها استفاده کرد.

مهم ترین وسیله ای که در ایجاد تاسیسات مرکزی یک موتورخانه به آن نیاز داریم، دیگ آبگرم یا دیگ بخار موتورخانه ساختمان می باشد که در انواع دیگ چدنی، دیگ فولادی و دیگ چگالشی تولید می گردد. در ذیل مطلب کوتاهی از آن را می خوانید.

دیگ چدنی

دیگ های چدنی که به نام دیگ شوفاژ چدنی شناخته می شوند، نسبت به دیگ های فولادی از فشار کار و راندمان جذب انرژی کمتری برخوردارند، ولی از مزیت های آن می توان به قابل تفکیک بودن پره ها، حمل آسان و دارای قیمت پایین تر اشاره نمود. معمولا در تأسیسات گرمایشی ساختمان و موتورخانه مرکزی بیشتر از دیگ های چدنی استفاده قرار می گردد.

دیگ فولادی

دیگ های فولادی بوسیله احتراق و گرمای مشعل و سطوح جذب انرژی گرمایی بیشتر و راندمان حرارتی بالاتر نسبت به دیگ های چدنی، وسیله ای مناسب برای تأمین گرمایش مورد نیاز در صنایع، ساختمان های مختلف و استخر می باشند.

دیگ های فولادی در دو مدل فایرتیوپ و واترتیوپ تولید و معمولا شرکت های تولید کننده این محصولات از سطح انتهای دیگ، برای تبادل حرارت و گردش آب استفاده می کنند، به همین دلیل به این نوع دیگ ها Wet Back لقب می دهند که نسبت به دیگ های فولادی آبگرم Dry Back راندمان و قیمت بالاتری دارند.

دیگ های شوفاز چدنی شوفاژکار و دیگ های لوله و ماشین سازی ایران و دیگ های MI3 از دیگ های معروف نوع چدنی هستند؛ همچنین از برندهای معروف دیگ های آبگرم فولادی نیز می توان به دیگ های آبگرم پاکمن، دیگ های آبگرم سوپراکتیو و دیگ های آبگرم فولادی حرارت گستر و دیگ های کالورپک اشاره نمود.

کمی صبر کنید...
ترتیب نمایش:

دسته‌بندی